Nemrég számoltunk be arról, hogy közel hétszáz négyzetméteres területen zajlik jelenleg Komáromban régészeti feltárás a 2014-ben megtalált római kori fürdő területe mellett. Az elmúlt időszakban kiderült, hogy mekkora az épület kiterjedése és öt helyiségből állt, valamint az épület egy része padlófűtéssel volt ellátva. Most újabb szenzációról számoltak be a szakemberek.

„A feltárások során kiderült, hogy egy késő római épületet találtunk” - mondta el a Helyi Híradóknak Bartus Dávid. Az ELTE egyetemi adjunktusa hozzátette: ebből a korból származó létesítményt eddig nem találtak. Ez az épület nem a katonai tábor építésének fő periódusába tartozott, hanem jóval később épült.

Újabb rejtélyre derült fény a komáromi ásatáson
 

 

„Egyrészt téglabélyegek, pénzérmék és kerámia anyag alapján lehet keltezni, olyannyira, hogy szinte biztosra vehetjük, hogy I. Valentinianus császár uralkodása alatt épült ez az objektum és azon belül is a téglabélyegek azt mutatják, hogy 370 és 375 közé tehető az építése” – emelte ki Bartus Dávid.

I. Valentinianus császár a Brigetio területén veszítette el életét, azonban nem a most megtalált épületben, hanem valahol a katonai tábor területén.

„Eddig ez az első olyan épület, ami erre az időszakra tehető. Tehát, amikor I. Valentinianus császár itt járt, elképzelhető, hogy ebben a létesítményben is megfordult” – hangsúlyozta az egyetemi adjunktus.

A munkálatok augusztus végéig zajlanak majd a területen, azonban július 26-án nyílt nappal várják az érdeklődőket a Klapka György Múzeum munkatársai, akik a nagyközönségnek is bemutatják az idén feltárt területeket és régészeti leleteket.

Újabb rejtélyre derült fény a komáromi ásatáson