Október 15-én, Teréz napján Közép-Európa első óvodaalapítójáról, Brunszvik Terézről emlékeznek meg országszerte. Évek óta hagyomány a Komáromi Kistáltos Óvodában, hogy ezen a napon tulipánhagymát ültetnek az intézmény virágoskertjébe az ovisok.

„Brunszvik Teréz 1828-ban nyitotta meg az első óvodát édesanyja budai házában, a mai Mikó utca és Attila út sarkán” – mondta el a Helyi Híradóknak Nagy Ágnes. Az intézményvezető hozzátette: a gyerekek tudják, hogy kinek a tiszteletére ültetik el a tulipánhagymákat, melyeket aztán egész évben figyelnek, hogyan fejlődnek és milyen állapotban vannak.

A Süni, a Nyuszi és Maci csoport 72 aprósága az intézmény virágoskertjében pénteken délelőtt a saját jelével ellátott karóhoz egy virághagymát ültetett el, amit aztán féltőn óvnak és tavasszal, amikor kinyílnak le is festik őket.

„A hagyományt az intézmény korábbi vezetője Turiné Csontos Erzsébet indította el és mi ezt a kezdeményezést folytatva ültetünk minden évben tulipánhagymákat” – emelte ki Nagy Ágnes.

Tulipánt ültettek a Kistáltos ovisai az első magyar óvónő emlékére
 

 

Brunszvik Teréz 1828-ban megszervezte a krisztinavárosi ipariskolát. Az első óvodát – korabeli nevén: kisdedóvót – ő nyitotta meg az egész Habsburg Monarchiában, 1828. június elsején Angyalkert névvel édesanyja budai házában, a mai Mikó utca és Attila út sarkán. Az óvoda első óvó-nevelője Kern Máté volt. 1829-ben a cselédlányok oktatására cselédiskolát hozott létre. 1836-ban egyesületet alapított az óvodák elterjesztésére. További 11 óvodát indított útjára, melyek száma haláláig 80-ra nőtt.