Folytatódott csütörtökön a Reformáció 500 éves jubileumának ünneplése Komáromban. A Magyar Nemzeti Levéltár Komárom-Esztergom Megyei Levéltára rendezett konferenciát „A reformáció története Komáromban és környékén” címmel a Városháza dísztermében.

A nap folyamán előadást hallhattak a résztvevők Márkus Mihály nyugalmazott püspöktől, Fritz Beke Éva kutatótól és Gerecsei Zsolt ácsi református tiszteletestől is, egyebek közt a Tatai Református Egyházmegyének mérföldköveiről. Mellettük Számadó Emese a Komáromi Klapka György Múzeum igazgatója a protestáns egyházakról beszélt az első világháború utáni Magyar-Komáromban címmel.

Az eseményen részt vett többek között Molnár Attila polgármester, valamint Máté László esperes-lelkipásztor és Nagy Attila szőnyi lelkész is.

A konferenciát Wencz Balázs a Komárom-Esztergom Megyei Levéltár igazgatója nyitotta meg, aki elmondta, hogy a rendezvény folytatása annak a tárlatnak, amely november 6-án nyílt meg a Szent Ignác Közösségi Házban.

„A reformáció történéseit jelentősen befolyásolta Esztergom, mint a római katolikus egyház hazai központja, így a reformáció hatása Komáromban az átlagosnál jobban érződött, akár a vallás, akár a kultúra terén” – emelte ki Wencz Balázs.

Reformáció 500: Komárom mindig is fontos történelmi események helyszíne
 

 

Molnár Attila polgármester megnyitó beszédében kitért arra, hogy város az ókortól kezdve egészen a napjainkig mindig is fontos történelmi események helyszíne volt.

„Idén több eseményen is megemlékeztünk a Reformáció 500. évfordulójáról. A Kecskés László Polgári Társulásnak köszönhetően emléktáblát avattunk a szőnyi, a dél- és az észak-komáromi református templomokban egyaránt. Emellett nyolcvan éve nem volt arra példa városunkban, hogy ökumenikus istentiszteleten vehessünk részt, azonban ennek is tanúi lehetünk a napokban” – emelte ki polgármester.