Életveszélyt okozó testi sértés bűntette miatt emelt vádat a Komárom-Esztergom Megyei Főügyészség június 27-én, az ügyben már szeptember 5-én elsőfokú ítéletet hozott a bíróság.

A vádirat szerint a vádlott naszályi családi házában tavaly december 31-én szilveszteri mulatságot tartottak, a résztvevők szeszesitalokat fogyasztottak. Január elsején 00 óra 50 perc körül a vádlott és sértett vitázott egymással, ennek során egymást lökdösték. A vita közben a sértett hátat fordított a vádlottnak, aki a konyha asztaláról felkapott egy 20 centi pengehosszúságú kést, és azzal a sértett hátát négy alkalommal kis erővel, egy alkalommal kis-közepes erővel, bal oldalát egy alkalommal kis-közepes erővel, a sértett derekát pedig egy alkalommal kis-közepes erővel megszúrta. A sértett által elszenvedett szúrt-metszett sérülések gyógytartama négy hét, ugyanakkor a sértett vérvesztéses sokk-állapotába került, amely életveszélyes állapotnak minősül - közölte az ügyészség.

Az ügyészség a vádemeléskor hat tanú kihallgatását indítványozta.

A július elsején hatályba lépett új büntetőeljárási törvény alapján a Tatabányai Törvényszék szeptember 5-én előkészítő ülést tűzött ki, melyen az ügyész a büntetésre konkrét indítványt (három év hat hó börtönbüntetés és 3 év közügyektől eltiltás mellékbüntetés) tett. Ezt követően a vádlott a bűncselekmény elkövetését beismerte. Emiatt a bíróság a bizonyítási eljárást a tényállás megállapítására nem folytatta le, a tanúk kihallgatására nem volt szükség. A bíróság a vádlottat a büntetéskiszabási körülményekre hallgatta ki, amely után ítéletet hozott.

A bíróság az ügyész konkrét indítványától eltérve a vádlottat 2 év, végrehajtásában 5 év próbaidőre felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte, ezért az ügyész a vádlott terhére, súlyosbításért, az indítványozott végrehajtandó börtönbüntetés kiszabása végett fellebbezést jelentett be, míg a vádlott és védője az ítéletet tudomásul vette.

Az első fokú eljárás gyors befejezését az új büntetőeljárási törvény alkalmazása tette lehetővé, amely szerint, ha a vádlott az előkészítő ülésen a bűnösségét beismeri, és a beismeréssel érintett körben a tárgyaláshoz való jogáról lemond, a bíróság e tény, az eljárás ügyiratai, valamint a vádlott kihallgatása alapján a beismerést elfogadhatja, amely után a vádlottat a büntetéskiszabási körülményekre is kihallgatja, ezt követően az ítéletét az előkészítő ülésen is meghozhatja.