A Népművészeti Egyesületek Szövetsége, a Hagyományok Háza, valamint a Nemzeti Művelődési Intézet Nonprofit Közhasznú Kft. tagok által létrehozott konzorcium pályázatot nyújtott be korábban az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Programra, aminek köszönhetően július 9. és 11. között „Mesterek és mesterségek, Dunán innen és túl” címmel háromnapos konferencia jöhetett létre a szőnyi Petőfi Sándor Művelődési Házban.

„A népi kézművesség ágazataihoz kapcsolódóan határon innen és túl élő kézművességgel foglalkozó szakemberek és érdeklődők vesznek részt az eseményen” – mondta el a Helyi Híradóknak Nyikus Anna. A Komárom-Esztergom Megyei Népművészeti Egyesület elnöke hozzátette: a program központjában elsősorban szakmai tapasztalatcsere, jó gyakorlatok megismerése, a tudás átadása és a tudásbővítés áll. A Karpát-medencében fellelhető hagyományos mesterségek ma még élő kiváló szakemberek tudásának átadását, a népi kismesterségek visszatanítását, átörökítését és megőrzését szolgálja a találkozó.

„Szlovák mesterek, csipkeverők és selyemfestők tartanak bemutatót és dolgoznak együtt megyei kézművesekkel. Mestereink fazekas, kőfaragó és kékfestő műhelyeit is meglátogatják a résztvevők, akik betekintést kapnak a Kreatív stúdió „Hagyomány és innováció” projektjébe és részesei lehetnek egyes technikák elsajátításának” – emelte ki Nyikus Anna.