A feltételezés szerint a malom első emeletén az anyagtovábbító rendszer egyik motorjánál tűz keletkezett, mely a technológiai csővezetéken keresztül átterjedt a harmadik emeletre is. A malom dolgozói azonnal elhagyták az épületet és a kijelölt gyülekezési helyre vonultak, ahol a létszám ellenőrzés során kiderül, hogy egy ember hiányzik. A sérült a második emeleten lett rosszul.
A tűzoltók beavatkozását nehezítette, hogy a gyakorlat alatt a belső tűzcsaphálózat nem volt használható. A malom jellegéből és technológiájából adódóan, a sok födém áttörés miatt, minden szinten akadt feladat a malom épületében.
Akik már régóta dolgoznak a komáromi malomban, még emlékeznek rá, hogy 1986. január 24-ről 25-re virradó éjszaka, az eltömődés következtében megszorult egy ékszíj és tűz ütött ki. Az akkor még fafödémes malom teljesen leégett. Az újjáépítés után vasbeton födémszerkezetet kapott, azonban a szintenkénti tűzszakaszolás a technológia miatt nem lehetséges, így szükséges és elengedhetetlen, hogy a tűzoltók felkészüljenek az épületben keletkező tüzek oltására.
A megyei ellenőrző gyakorlaton a komáromi, tatabányai, nyergesújfalui hivatásos tűzoltók mellett a katasztrófavédelmi műveleti szolgálat és a Komárom Önkéntes Tűzoltó Egyesület tagjai is részt vettek. A feltételezés szerint szimulált tüzet az egységek, a megyei katasztrófavédelmi igazgató értékelése alapján, sikeresen eloltották. A gyakorlatot a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság Országos Tűzoltósági Főfelügyelőségének képviselője is megtekintette.