Kétévente rendezi a Komáromi Klapka György Múzeum a Komárom-Esztergom Megyei Népművészeti Egyesülettel közösen azt az Értékmentő Konferenciát, amely mindig egy komáromi mesterséget mutat be. A kétnapos rendezvénynek ezúttal a hétvégén a Petőfi Sándor Művelődési Ház adott otthont. A konferencia témája pedig idén a Bőgőshajó, komáromi hajóácsok mestersége volt. Az eseményt Turi Bálint alpolgármester és Nyikus Anna a népművészeti egyesület elnöke nyitotta meg.

„Az első konferenciát még 2005-ben tartottuk” – mondta el a Helyi Híradóknak Nyikus Anna. A Komárom-Esztergom Megyei Népművészeti Egyesület vezetője hozzátette: az azóta eltelt időben Kecskés László, Komáromi mesterségek című könyve alapján sorra vették a hagyományos, helyi mesterségeket. A rendezvények elsődleges célja a népművészet és a népi mesterségek hagyományának ápolása, valamint szeretnének rámutatni arra, hogyan menthetőek át ezek az értékek a mába.

Szombaton előadást tartott többek között Számadó Emese a Komáromi Klapka György Múzeum igazgatója, aki a komáromi hajóácsok mesterségéről beszélt.

„Komáromban, mivel vízparti város már viszonylag korán a XI. században megjelent ez a mesterség, hiszen kötöttek ki hajók a Duna-parton. A XVIII. és XIX. században már különböző fahajókat és naszádokat is készítettek itt, de például Jókai Mór Az aranyember című regényéből is ismert bőgőshajó is innen származik. Az öreg hajógyár 1898-ban nyitott meg, ahol szintén dolgoztak hajóácsok, majd az új és modernebb 1949-ben. Ettől az időponttól kezdve az öreg gyárban javítási munkálatok folytak, az újban pedig a gyártásé volt a főszerep” – mesélte előadásán Számadó Emese.

A konferencián résztvevők Magyarics Józsefnek a SAM. RT-nek, vagyis az észak-komáromi hajógyár vezérigazgatójának köszönhetően délután egy buszos kirándulás keretében közösen látogatták meg az észak-komáromi hajógyárat, majd Az aranyember című film vetítésével ért véget a nap.

Vasárnap Csigavonal az építészetben címmel tartott előadást Siklósi József Ybl–díjas főépítész, majd a hangszerkészítés fortélyairól mesélt Gáts Tibor hangszerkészítő népi iparművész, a Népművészet Mestere. A konferencia 13 órakor egy közös ebéddel zárult.