Az Endresz Csoport Egyesület minden évben megemlékezik a visszacsatolásról. Hétfőn a Szabadság téri első világháborús emlékműnél vitéz Nagy Miklós az Endresz Csoport Egyesület alelnöke köszöntötte az egybegyűlteket.

„1938. november 2-án született meg az első bécsi döntés a Felső-Belveder kastélyban, melynek értelmében a Felvidék magyarok lakta területei ismét egyesülhettek Magyarországgal. Hazánk visszakapott egy 12012 négyzetkilométeres területet, amelynek lakossága 86,5 százalékban vallotta magát magyarnak. A döntésnek köszönhetően újra Magyarországhoz került Kassa, Rozsnyó, Ungvár, Munkács, Rimaszombat, Érsekújvár, Komárom, Léva és Losonc is. A magyar honvédség csapatai november 6-án vonult be Komáromba” – emelte ki köszöntőjében vitéz Nagy Miklós.

Az eseményen részt vett még többek között Czita János alpolgármester, Molnárné Taár Izabella a Komáromi Járási Hivatal vezetője és Hamrák Zsófia képviselő is, akik a résztvevőkkel együtt meghallgathatták Vass Ildikó előadásában az Erdélyország sok szép vize című éneket, majd rövidfilmeket tekinthettek meg a szobor mellett álló kivetítőn, amely Horthy Miklós kormányzó bevonulását és beszédét mutatta be és elevenítette fel.

A vetítés után vitéz Zetényi-Csukás Ferenc a Horthy Miklós Társaság elnöke mondott ünnepi beszédet, aki megindítónak nevezte azt a mérhetetlen szeretetet, érzelmet és tiszteletet, ami akkor még megadatott a magyarnak egymás felé.

„Egy vezető történelmi megítélését a maga után hagyott öröksége határozza meg. Itt vagyunk, még élünk és magyarok vagyunk, határainkon innen és túl is” – emelte ki vitéz Zetényi-Csukás Ferenc.

Itt vagyunk, élünk és magyarok vagyunk – Komárom visszacsatolására emlékeztek
 

 

A megemlékezés végén a komáromi városvezetés, az Endresz Csoport és több jelenlévő is megkoszorúzta Szabadság téren lévő első világháborús emlékművet, melynél a Komáromi Szekeresgazda Hagyományőrző Egyesület és a Tolma Baranta Csoport tagjai álltak díszőrséget.