Nyílt nappal várták az érdeklődőket szombaton a Kulturális Örökség Napjai alkalmából a legiotáborba  a Klapka György Múzeum és az ELTE Ókori Régészeti Intézetének munkatársai. Népszerű volt a program, hiszen rengetegen voltak kíváncsiak a nemrég feltárt római kori katonai épületre.

A régészeknek eddig hat különböző periódust sikerült elkülöníteniük a nyár eleje óta tartó ásatásokon. A legkorábbi épületek feltehetően az 1. és 2. század környékén épültek a területen. A szakemberek a munkálatok során annyi freskótöredéket találtak, hogy azok segítségével rekonstruálni tudják az épület díszítését is.

A tábort többször átépítették, de a nyílt napon azt is megtudhatták a résztvevők, hogy az épület utolsó nagy átépítése a 370-es években történt. Azt azonban nem tudják a régészek sem, hogy mi volt a katonai épület funkciója. Feltehetően fogadóépület lehetett, hiszen falai masszívak és impozánsak voltak. Az is elképzelhető, hogy Valentinianus császár 375-ben itt fogadta a kvád követeket, valamint itt lelte halálát is.

Írópálca és kerámiaedény is előkerült – újabb páratlan kincsek az ásatáson
 

 

A nyílt napon kiderült, hogy egyebek mellett találtak egy kerámiaedény töredéket is, rajta Ulpius Sabinus nevével. Ezzel a névvel korábban már találkoztak Brigetio területén a régészek, így tudják róla, hogy tábori írnokként dolgozott, ráadásul a töredék mellett eltört írópálcára is bukkantak.

A régészek előreláthatólag két hétig dolgoznak még a területen, majd téliesítik a legiotábort. A feltárások jövő nyáron folytatódnak.