Az önkormányzat, a Klapka György Múzeum és az ELTE BTK Régészettudományi Intézete minden évben megemlékezik I. Valentinianus császár halálának évfordulójáról a városban.

„I. Valentinianus 375 novemberének közepén érkezett Brigetioba, ugyanis az itteni légió tábort választotta a kvádokkal folytatott tárgyalása helyszínének” – mondta el a Helyi Híradóknak Számadó Emese. A múzeum igazgatója hozzátette: a tárgyalások közepette azonban a császár valóságos dührohamot kapott és agyvérzésben hunyt el. A halott testét ezután bebalzsamozták, majd Constantinopolisba vitték, ott temették el a többi császár mellé.

A mai Komárom területén történt események miatt a légió tábor már nemcsak egyike a Római Birodalomban található harminc légió tábornak, hanem egyike annak a nyolcvanöt városnak, tábornak, vagy csatatérnek, ahol római császár halt meg.

„Azért is érdekes az idei megemlékezés, hiszen az elmúlt nyáron feltártak a Komáromi Klapka György Múzeum és az ELTE ókori régészeti tanszék munkatársai egy épületet a katonai táborban. Egyrészt a téglabélyegek, a pénzérmék és a kerámia anyagok alapján meg lehet állapítani a keletkezését, ami azt mutatja, hogy 370 és 375 közé tehető az építése. Szinte biztosra vehetjük, hogy I. Valentinianus császár járt ebben az épületben, de az is elképzelhető, hogy ebben halt meg” – emelte ki Számadó Emese.

A november 17-én, pénteken 16 órakor kezdődő rendezvényen beszédet mond Bartus Dávid régész, egyetemi adjunktus, az ELTE BTK Régészettudományi Intézetének igazgatóhelyettese, valamint közreműködik a Legio Brigetio Egyesület is.