Komáromban évek óta hagyomány, hogy november egy hete a népművészetről szól. Idén a Népművészet hete november 5. és 12. között várja az érdeklődőket. A programsorozat vasárnap Citeratalálkozóval kezdődött a Petőfi Sándor Művelődési Házban, ahol nyolc csoport lépett színpadra. A hét nyitórendezvényének számító fesztiválra nemcsak hazánkból, hanem határainkon túlról is érkeztek zenekarok. A jelenlévőket és a fellépőket Sári Tamás Gusztáv köszöntötte.

„Immár nyolcadik alkalommal rendezi meg a szőnyi Napraforgók Citerazenekar, és a vele szorosan együttműködő Duna Népdalkör a citeratalálkozót” – mondta el köszöntőjében Sári Tamás Gusztáv, aki hozzátette: összesen nyolc együttes mutatja be műsorát a komáromi közönség előtt, sok együttes kicsit másképpen, mint ahogy legutóbb láthatták-hallhatták őket az elmúlt citeratalálkozók valamelyikén.

A szervezésből idén is kivette a részét a Szőnyi Kulturális Egyesület, a Petőfi Sándor Művelődési Ház és vezetője Nyikus Anna, valamint a Szőnyi Nyugdíjas klub is. A rendezvényt emellett Komárom önkormányzata és Szabó József, a szőnyi Napraforgók citerazenekar korábbi vezetője is támogatta.

A találkozó nem verseny, hanem fesztivál. Nincsenek helyezések és díjak. Néhány szakembert azért mégis felkértek a szervezők, hogy figyeljék a bemutatót, és lássák el jó tanácsaikkal fellépőket, segítve ezzel a csoportok munkáját. A zsűri két tagja Gábor Klára, népdalénekes, a Népművészet Ifjú Mestere díjjal kitüntetett néptánc oktató, a komáromi Garabonciás Néptáncegyüttes szervezőtitkára, közművelődési referens, valamint Borsi Ferenc, az Óbudai Népzenei Iskola tanára, országos népzene oktatási szakértő, az Országos Zeneiskolai Népzenei Versenyek állandó zsűritagja, a „Felszállott a páva” népzenei verseny válogató zsűritagja, számos, a népzenével, citerával foglalkozó könyv szerzője volt.

Citeratalálkozóval nyitott a Népművészet hete
 

 

A nap folyamán fellépett a szőnyi Napraforgók citerazenekar, a Tatabányai Bányász Dalkör citerazenekar, a tápszentmiklósi Vadgesztenye Citeraegyüttes, a Nagyabonyi citerazenekar, a naszvadi Sústya Citerazenekar, a biatorbágyi Thoma Noémi – Köllő Attila citerakettős, a biatorbányi „Zengődeszka” citerazenekar és a nagykéri Mórinca citerazenekar is.

Bedecs Ilona, a Napraforgók citerazenekar vezetője elmondta, hogy ez a találkozó lehetőséget biztosít arra, hogy citerás barátaikkal találkozzanak.

„Ennek a rendezvénynek egy olyan küldetése is van, hogy a környékben lévő zenekarokat és népdalköröket felkutassuk és összefogjuk. Sajnos a megyében nagyon kevés zenekar létezik, ezért is fontos, hogy minél több fiatallal megismertessük ezt a hangszert és hagyományt, akik majd továbbadják a következő nemzedéknek” – emelte ki Bedecs Ilona.

A délután közös énekléssel, baráti beszélgetésekkel és citerázással ért véget.