Komáromban november 5. és 12. között minden a népművészetről szól, hiszen idén is megrendezi a Népművészet hetét a Komárom- Esztergom Megyei Népművészeti Egyesület és a Szőnyi Kulturális Egyesület.

„November 5-én 15 órakor Nemzetközi citeratalálkozóval kezdődik a programsorozat a Petőfi Sándor Művelődési Házban” – mondta el a Helyi Híradóknak Nyikus Anna. A Komárom- Esztergom Megyei Népművészeti Egyesület elnöke hozzátette: idén hét citerazenekar lép fel. A házigazda Napraforgók citerazenekar mellett, érkeznek Tápszentmiklósról, Biatorbágyról és Tatabányáról, valamint a határainkon túlról, többek között Naszvadról és Nagykérről is zenekarok.

Kedden délelőtt a Színes Óvoda hagyományos nyitott néptánc próbáját láthatják az érdeklődők, míg szerdán délelőtt az óvódásoknak, délután pedig a felnőtteknek rendeznek kézműves napot.

„Csütörtökön vendégünk lesz a művelődési házban Sevella Zsuzsanna fejlesztő pedagógus, aki Mintakincstár címmel tart előadást. A rendezvényt elsősorban a pedagógusoknak és óvoda-pedagógusoknak ajánljuk, hiszen a program egy olyan hagyományos motívumkinccsel ismerteti meg a gyerekeket, aminek köszönhetően játszva tanulhatják és ismerhetik meg a néprajzi motívumokat a fiatalok” – emelte ki Nyikus Anna.

Pénteken kiállítás nyílik Komáromi mesterségek: Hajóépítők, hajóácsok mestersége címmel a Komáromi Klapka György Múzeumban. A tárlatot Máté György főosztályvezető muzeológus, a Néprajzi Múzeum munkatársa nyitja meg.

Szombaton kétnapos értékmentő konferencia kezdődik, immár hetedik alkalommal, melyet Turi Bálint alpolgármester és Nyikus Anna a KEM Népművészeti Egyesület elnöke nyit meg. A rendezvényen előadást tart többek között Számadó Emese a Komáromi Klapka György Múzeum igazgatója a komáromi hajóácsok mesterségéről, valamint Kertész Róbert régész, a szolnoki Damjanich János Múzeum munkatársa, Bőgőshajók a Tiszán - az új szolnoki leletek tükrében címmel. A szombat Az aranyember című film vetítésével ér véget.

Vasárnap Csigavonal az építészetben címmel tart előadást Siklósi József Ybl–díjas, Komárom főépítésze, majd a hangszerkészítés fortélyairól mesél Gáts Tibor hangszerkészítő népi iparművész, a Népművészet Mestere. A konferencia 13 órakor ebéddel zárul.