A Múzeumok Őszi Fesztiváljához csatlakozva rendezte meg a Komáromi Klapka György Múzeum pénteken a Komáromi alakulatok az I. világháborúban című helytörténeti konferenciát az Arany 17. rendezvényközpontban.

„Egyrészt a Múzeumok Őszi Fesztiváljához csatlakozunk, másrészt pedig az első világháború centenáriumi rendezvényeihez, mely 2014-től egészen 2018-ig tart” – mondta el a Helyi Híradóknak Számadó Emese. A Klapka György Múzeum igazgatója hozzátette: gyakorlatilag ez a konferencia előkészítése egy nagy kiállításnak, melyet 2018. április végén mutatnak be az érdeklődőknek, Komáromiak, komáromi alakulatok az első világháborúban címmel.

A pénteki konferencián előadást tartott többet között Számadó Emese a múzeum igazgatója az első világháborús komáromi alakulatokról, Udvardy Péter, a Komáromi Jókai Mór Gimnázium történelemtanára a 31-es honvédekről, valamint Pokornyi Gábor történész a Klapka György Múzeum munkatársa is a magyar hadifoglyokról és Veér András zászlós sorsáról.

„A mostani konferenciát a középiskolásoknak terveztük, hiszen ők már behatóbban foglalkoznak ezzel a korszakkal, de mindenkit szívesen láttunk. Külön öröm számomra, hogy minden komáromi középiskola jelentkezett az eseményre” – emelte ki a Klapka György Múzeum igazgatója.

A konferencián egyrészt elhangzott, hogy Komárom milyen képet festett az első világháború idején. A két város Észak- és Dél- Komárom, akkor még egy várost alkotott. A jelenlévők megtudhatták, hogy az egységes városban egy igazi monarchiabeli kisvárosi élet zajlott a katonaság részvételével. Emellett szó volt a komáromi alakulatokról, egyebek közt a magyar-királyi veszprémi 31-es gyalogezredről, melynek egyik sorozó körzete Komárom volt, valamint azokról a csapatokról, amelyeknek valamilyen emléktáblája van Komáromban.

„Kevesen tudják, hogy tagja volt ennek a gyalogezrednek a komáromi Toóth Zsigmond is, akinek fennmaradtak versei, melyeket még a fronton írt” – mesélte Számadó Emese.

A konferencián emellett számos érdekes információ is elhangzott, melyekkel elsősorban a fiatalok lettek gazdagabbak, valamint az előadásoknak köszönhetően gyarapodott helyismeretük és tudásuk is.