Még 2012-ben tűnt el Komárom határából egy római kori, a II-III. századból származó sírkő, amire akkor egy gazda talált rá. Múzeumba való elszállítása előtt viszont ellopták a majdnem kéttonnás követ. A sírkő azonban nemrégiben előkerült. Bábolna településen találtak rá, három méter mélyen elásva.

„2012 októberében kaptunk egy lakossági bejelentést, hogy a város határában lévő szántóföldön rendszeresen elakadt az eke valamiben, ezért elkezdtek ásni a földben és valóban egy római sírtábla került elő. Lefényképeztük, dokumentáltuk, majd elkezdtem szervezni a behozatalát, hiszen egy kéttonnás kőről volt szó. Kiemeléséhez és szállításához ezért darus teherautó kellett” – mondta el a Helyi Híradónak Számadó Emese.

A Klapka György Múzeum igazgatónője hozzátette, hogy akkor az erős esőzés miatt nem tudtak a gépek kimenni a határba. Két héttel később viszont igen, de addigra már a sírtáblát nem találták ott. Az igazgatónő azonnal feljelentést tett a komáromi rendőrségen.

A sírtáblát nemrég viszont Bábolnán, egy telephelyként szolgáló magánház mögött, három méter mélyen elásva, a földben találták meg a nyomozók. A kéttonnás követ ezt követően a Klapka György Múzeumba szállították Dibusz Péter és Fehér András segítségével.

„A sírtábla felirata nagyon jól olvasható, még az eredeti piros festéknyomok is megtalálhatóak rajta. Oldalát katonaábrázolás díszíti. A helyszín, ahol 2012-ben megtaláltuk, nem temetkezési hely volt, így nem tudni, hogyan került oda a kőfaragvány” – tette hozzá Számadó Emese.

Az igazgatónő kitért arra is, hogy a komáromi rendőrkapitányság műkincslopás felderítési statisztikája százszázalékos, hiszen 2010-ben a kőtárból két kőfaragványt loptak el, két évvel később azonban azok is előkerültek.

A II-III. századból származó sírkő Manilius Masculus emlékét őrzi. A Legio Adiutrix veterán katonája 83 éves korában hunyt el. A táblát felesége és örökösei állíttatták, akik felszabadított rabszolgái voltak.

N. T./Helyi Híradók