Tisztelegve az 1848/1849-es szabadságharc katonái előtt, hagyományőrző bemutatót tartott a komáromi Monostori Erőd a múlt hétvégén.

„1849. április 26-a kitüntetett dátum Komárom történelmében. Ezen a napon a tavaszi hadjáratban, az egyesített hazai erők sikerrel állították meg a többszörös túlerőben lévő osztrák csapatok támadását. A dicső hőstett emlékére, több éves kihagyás után, idén újra egy élő csatarekonstrukciót láthatott a nézőközönség” – fejtette ki a Helyi Híradóknak Vizeli Csaba, a Monostori Erőd Nonprofit Kft. ügyvezetője. Hozzátette: a rossz időjárás ellenére is szép számmal látogattak ki az érdeklődők a hétvégi eseményre, melyet a rendezők szeretnének hagyománnyá tenni.

Szombaton a Klapka téren Észak- és Dél-Komárom polgármesterei, Molnár Attila és Stubendek László köszöntötték a hadjárat résztvevőit és közösen húzták fel a város zászlaját.

„A nemzetközi vonzerővel bíró hadijátékon, a katonai hagyományőrzők 40 lovassal, 120 gyalogossal és 10 ágyúval az 1848-49-es éveket idézték meg. Az ország egész részéről érkeztek hagyományőrzők Kecskemétről, Szolnokról, Veresegyházáról, Székesfehérvárról és a határainkon kívülről, Csehországból is jöttek korhű ruhát öltve résztvevők” – emelte ki Vizeli Csaba.

Kitért arra is, hogy a bemutatón a szabadságharc során alkalmazott harceljárások imitálásával egy összességében nem létező, de minden elemében történelmileg valóságszerű csatát láthattak a rendezvény nézői, amelynek csúcspontját a vasárnapi csatában a gyalogság által tüzér és huszártámogatással visszavert lovasroham nyújtotta.

A vasárnapi program toborzással kezdődött, melyen orvosi vizsgálaton estek át a katonák a kornak megfelelően, majd a hagyományőrző harcászati kiképzés után egy látványos csatajelenet végén a magyar csapatok zajosan ünnepeltek a császári harcvonal előtti szakaszon.

A bemutató végén először a császáriak vonultak a közönség elé, majd ezt követően a magyar csapatok is díszmenetben sorakoztak és beálltak a császári oszlop mellé.

Napközben a tüzérségi, gyalogsági és lovassági bemutatókon kívül kísérő programként korabeli harcászati eszközök, korhű egyenruhák és a tábori élet elevenedett meg. A program kiegészítéseként „Huszárbravúr” lovas bemutató, kalandos erődtúrák, kézműves kirakodóvásár, puskamustra, haditechnikai park, filmvetítés és kiállítások is várták a látogatókat.

Idén nyáron még lesz egy hasonló 1848/1849-es csatabemutató, de az erőd őszi programjai között is szerepel egy második világháborús harc tankokkal és látványos elemekkel.

N. T./Helyi Híradók